Ako sa z chlapca z Piešťan stal jazdec britského cyklistického tímu Beeline Bicycles RT?

Už od malička som mal rád bicykel. V začiatkoch sa to nezaobišlo bez rozbitej brady, čela či kolien. Nejazdil som bike súťažne, len pre seba. Bolo super vyblázniť sa na horských, či na dlhých enduro cestách, alebo na trati Ahoj pri Piešťanoch. 

Je pre vás radosť z pohybu samozrejmá aj po nehode?

Po nehode som rozmýšľal čo ďalej. Kamarát ma pritiahol na cestné tréningy. Atmosféra trate a cestných závodov ma natoľko očarila, že som zaradil o rýchlosť viac a zapojil sa do pelotónu.

Nakoľko dôležitá je pre paraolympionika psychika? 

Psychika je asi veľmi dôležitá. Ja tréning skôr beriem ako holistický balíček. Ak všetko existuje v symbióze, forma stúpa a je šanca na úspech. Pri tréningu mi najviac pomáhajú nohy a kolesá. Karbón vládne svetu.

Ako vyzerá vás tréningový deň?

Robím dva rozdielne športy. Cestnú a traťovú cyklistiku. Tréningový deň je iný pre každú disciplínu. V zime môžem byť na ceste v sedle 6-8 hodín a na trati by to bolo možno 3-6. Všetko závisí od intenzity a obdobia roku, v ktorom sa príprava uskutočňuje.

Používate 12 špeciálnych protéz na rôzne športy. Čo by ste ešte chceli skúsiť?

Túžim sa vrátiť naspäť na lyže. Cyklistika mi zaberá všetok čas. Myslím si, že momentálne nemá význam skúšať nové športy, ale ťahať tie, ktoré robím dobre, do perfektného prevedenia.

V čom vám bionická protéza zmenila život a ako sa vám s ňou žije?

Bionickú protézu aktuálne používam trošku menej. Veľa cestujem, potrebujem znížiť hmotnostný limit. Beriem väčšinou nohu na cyklistiku a jednu, ktorá sa dá používať ako švajčiarsky nožík „na všetko“. Bióm je super. Som si istý, že bude časom dotiahnutý do najlepšej nohy na svete. Momentálne je pre mňa dôležité zostaviť cyklistickú nohu, ktorá mi umožní ergonomicky správne využívať nohy a svaly.

Na aké úspechy v živote ste najviac hrdý?

Myslím, že titul majstra sveta v paracyklistike, je pekný úspech. Najmä, keď sa dá porovnať priamo s časmi elity cyklistov, kde by mi stačil na top 20 vo svete. Veľmi si vážim štvrté miesto získané na majstrovstvách minulý rok v Žiline. No asi najviac ma teší, že sa mi darí stále zlepšovať sa v tom, čo má baví.

Čo je vašou ďalšou srdcovkou o ktorej sa veľa nevie?

Mojou srdcovkou je lyžovanie. A zjazd na bicykli. Zbožňujem rýchle autá a motorky. Takmer všetko sa pri mne krúti okolo kolies. Šport beriem ako cestu životom, na ktorej sa mi celkom darí. Zatiaľ iné srdcovky neexistujú.

Máte sen o absolvovaní Tour de France spolu s cyklistami bez hendikepu. Čo vás poháňa dopredu?

Pravdepodobne je to len radosť z toho, keď viem, že sa niečo dá, tak prečo to neskúsiť. Človek nikdy nevie kam sa pohne, keď vstúpi do nových dverí. Dúfam, že sa mi ďalšie dvere otvoria po RIO 2016, a tak nechávam budúcnosť na príjemné poolympijské prekvapenie.

20. marca sa Jozefovi podarilo už tretí krát obhájiť titul majstra sveta v dráhovej paracyklistike. K tomu pridal aj nový svetový rekord. Redakcia Mediaplanet gratuluje!