Konkrétna príčina vzniku lupusu neexistuje. Predpokladá sa, že u ľudí s vrodenou náchylnosťou na vznik imunitných porúch vonkajšie faktory, akými sú infekcie, ultrafialové žiarenie, chemikálie a lieky, môžu spustiť autoimunitnú reakciu. Dôležitú úlohu zohrávajú tiež hormonálne vplyvy. V plodnom veku je choroba 9-krát častejšia u žien v porovnaní s mužmi.         

Príznaky nepodceňujte

Bolesti kĺbov, svalov, celková slabosť, únava, chudnutie, zvýšená teplota, padanie vlasov. Presne to sú počiatočné príznaky ochorenia, ktoré lupusu sprvu ani nepripisujeme. Náhly vznik choroby sa potom prejavuje zápalom  kĺbov, začervenaním a vyrážkami nielen v tvári, ale i na trupe a končatinách. Lupus môže napadnúť aj nervový systém. Postihnutie mozgu sa prejavuje epileptickými kŕčmi, niekedy psychózou (porucha myslenia a správania) i migrénami. Zriedkavým prejavom lupusu môžu byť cievne mozgové príhody a poruchy zraku.

Typický „motýľ“

Typickým príznakom lupusu je motýľovitý erytém. Ide o začervenanie a zdurenie kože i podkožia na lícach, ktoré prechádza cez koreň nosa a svojim tvarom pripomína motýľa. Kožné a slizničné prejavy majú asi tri štvrtiny pacientov s lupusom. Zápal obličiek pri lupuse má asi polovica pacientov. Toto postihnutie si vyžaduje intenzívnu liečbu, ktorá zápal v obličkách potlačí. Zápal pohrudnice alebo zápal pľúc vyvolaný lupusom sa prejavuje dýchavičnosťou, kašľom a bolesťami na hrudi. U každého pacienta sa vyskytujú rôzne kombinácie príznakov, priebeh lupusu je tak u každého iný.

Liečba býva trvalá

Diagnóza sa stanovuje na základe prítomnosti symptómov a autoprotilátok typických pre lupus. Keďže ten sa radí medzi zápalové reumatické ochorenia, pacientov sleduje a lieči reumatológ v spolupráci s ďalšími odbornými lekármi. Pacienti užívajú lieky s výrazným protizápalovým účinkom – glukokortikoidy. Pri vysokých dávkach a  dlhodobom užívaní však dané medikamenty mávajú aj nežiaduce účinky (prírastok hmotnosti, cukrovka, osteoporóza, ochabnutie svalov).

Väčšine pacientov s lupusom sú predpisované imunosupresíva. Ide o lieky potláčajúce zvýšenú aktivitu imunitného systému. V indikovaných prípadoch sa pacientom pridáva k užívaným liekom aj biologická liečba. Súčasťou liečby je tiež úprava denného režimu a dodržiavanie pokynov reumatológa. Pacienti by sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej a psychickej záťaži, priamemu slnečnému žiareniu a riziku infekcií.

Lupus je chronické dlhodobé ochorenie. Aj keď sa liečbou podarí potlačiť prejavy lupusu a pacienti môžu viesť plnohodnotný život, samotná diagnóza zostáva a podaktoré príznaky pretrvávajú i naďalej, a to aj napriek dôslednej liečbe.