Ako ste sa dostali k práci pre nemocnicu, ktorá spadá pod Lekárov bez hraníc?

V minulosti som istý čas pracoval v Iraku ako člen Irackej zdravotníckej rady (IMC). Keď nás tím chirurgov z Lekárov bez hraníc kontaktoval vo veci založenia nového nemocničného projektu v Ammáne, schôdze som sa v mene IMC zúčastnil. Krátko na to som bol oslovený s konkrétnou pracovnou ponukou.

Vchod do nemocnice Lekárů bez hranic v Ammáně. Foto: Ali Jarikji (Lekári bez hraníc)

Bez preháňania možno povedať, že ide o unikátne zariadenie. Spomínate si na prvé dojmy bezprostredne po otvorení nemocnice?

Ani vo sne by mi nenapadlo, že nemocnica bude taká veľká a komplexná. Bola to výzva, no už v začiatkoch sa nám podarilo zdolať množstvo prekážok, a to nás posúvalo vpred.

Inému chlapcovi som zas liečil pomliaždenú nohu. Teraz má manželku a krásnu dcéru. Počas môjho pôsobenia v nemocnici som liečil vyše 4000 pacientov.

Ako sa nemocnica vyvíjala počas rokov?

Nemocnica vo všetkých smeroch napreduje. Mám na mysli nielen výber pacientov, ale i kontrolu infekčnej stratégie, riadenie operácií či odborné publikácie našich skvelých lekárov. V súčasnosti sa pri výbere pacientov uisťujeme, že lekárske skúsenosti, ale i dostupné vybavenie, zodpovedajú pacientovým zraneniam a my mu dokážeme pomôcť. Spočiatku nemocnica prijímala výlučne pacientov z Iraku. V súčasnosti narastá počet pacientov z iných oblastí. Okrem toho sme hrdí aj na program „Antibiotic Stewardship Program“ zameraný na kontrolu lekárskych predpisov s cieľom zabrániť nesprávnemu užívaniu antibiotík.

Nemocnice v Ammáně poskytuje speciální operace: ortopedické, plastické a maxilofaciální. Na fotografii je Saleem Omar, fyzioterapeut organizace Lekári bez hranic. Foto: Alessio Mamo (Lekári bez hraníc)

V čom sa nemocnica líši od ostatných, v ktorých ste mali možnosť pôsobiť?

Zásadný rozdiel spočíva v tom, že zákroky sú plánované a pacienti prekonávajú ťažkosti spôsobené vojnovými zraneniami. Ostávajú u nás zhruba štyri mesiace, niekedy viac. Lekárske procedúry sú dlhšie i komplikovanejšie, a to v dôsledku závažnosti jednotlivých poranení.

Čo pre vás táto nemocnica znamená?

Je to splnenie sna. Som veľmi pyšný na prácu, ktorú odvádzame. Projekt, ktorý ponúka liečbu celkom zadarmo, ale nie na úkor kvality, je doslova unikátny.

Nemocnica rekonštrukčnej chirurgie Lekárov bez hraníc v Ammáne slúži pacientom s vojnovými zraneniami z Iraku, Jemenu, Sýrie a tiež z palestinského pásma Gazy. Foto: Ali Jarikji (Lekári bez hraníc)

Počas ostatných rokov ste liečili veľa pacientov. Spomínate si na príbeh, ktorý vám navždy utkvie v pamäti?

K takým patrí spomienka na dievča, ktorú veľmi vážne zranila bomba umiestnená v automobile. Stratila nielen zrak, ale i matku. Spomínam si na chlapca so zranenou tvárou, ktorý bol u nás už niekoľkokrát. Spoznal som ho ako malého chlapca, dnes je z neho dospelý muž. Inému chlapcovi som zas liečil pomliaždenú nohu. Teraz má manželku a krásnu dcéru. Počas môjho pôsobenia v nemocnici som liečil vyše 4000 pacientov. Naším cieľom je obnoviť čo najviac pacientových telesných funkcií a zlepšiť tak kvalitu jeho života. Dnes si už môžeme dovoliť používať aj náročnejšie metódy, čo naše smerovanie uľahčuje. Veď príbehov so šťastným koncom nikdy nie je dosť.