Aj preto si vyslúžil prezývku „tichý zabijak“. Bez dostatočného tlaku v cievach by krv nemohla prúdiť v žilách. Srdce ju pumpuje a posiela k orgánom a tak zabezpečuje k nim prísun kyslíka a živín. Kým je človek zdravý, cievy sú pružné a roztiahnu sa podľa toho, koľko sily vynakladá srdce na krvný obeh. Regulujú teda krvný tlak.

Medzi najrizikovejšie faktory podporujúce „tichého zabijaka“ patrí obezita, nadmerné solenie, nadmerné a časté pitie alkoholu, málo pohybu a stres.

S vekom rastie riziko

Problém začína, keď už cievy nemajú takú elasticitu a tlak v nich sa dostane nad normálne hodnoty. Srdce vyvíja väčšiu námahu, má tendenciu zväčšiť sa a jeho steny zhrubnú. Ak sa zväčší a zhrubne priveľmi, najčastejšie sa prejaví dýchavičnosťou aj pri pomerne malej námahe. Problémy s tlakom sa často spájajú s vyšším vekom, ale môžu nastať aj oveľa skôr. Medzi najrizikovejšie faktory podporujúce „tichého zabijaka“ patrí obezita, nadmerné solenie, nadmerné a časté pitie alkoholu, málo pohybu a stres. Vo väčšine prípadov je však veľmi ťažké určiť primárnu príčinu vysokého tlaku.

Liečba býva dlhodobá, zväčša liekmi na znižovanie tlaku kombinovaná s diétou spočívajúcou v obmedzení tukov, alkoholu, cigariet a vo zvýšení obsahu horčíku a nenasýtených kyselín.

Optimum je 120/80

Za optimálny sa považuje tlak 120/80. Hodnoty sa merajú v milimetroch ortuťového stĺpca. Kvalitný tlakomer by sa mal použiť aspoň trikrát pri rovnakých podmienkach, aby sa vylúčila možnosť, že k zvýšeniu došlo iba náhodou. Vrchná hodnota do 139 už znamená prehypertenziu, teda zvýšený tlak, od 140 ste už pacientom trpiacim vysokým tlakom a s vysokou pravdepodobnosťou sa začnú dostavovať problémy. Liečba býva dlhodobá, zväčša liekmi na znižovanie tlaku kombinovaná s diétou spočívajúcou v obmedzení tukov, alkoholu, cigariet a vo zvýšení obsahu horčíku a nenasýtených kyselín. V ostatnom čase viacero lekárov využíva aj metódu pôsobenia laserového svetla na červené krvinky, čím sa zlepšuje okysličenie a prúdenie krvi a mení sa jej reológia, teda tokové vlastnosti (zjednodušene a ľudovo povedané – krv sa riedi).