• Celebrita
  • Lekár
  • Združenie
Bibiana Ondrejková, herečka a moderátorka

Strašiak menom rakovina hrubého čreva

Aktivity o.z.  Europacolon som sledovala, pretože ma zaujímajú zmysluplné veci a lídri tohto zoskupenia – Janka Pifflová a Patrik Herrman sú moji priatelia. Rada som ich podporovala a obdivovala som ich nasadenie v boji proti rakovine hrubého čreva.

Keď sa rozhodli svoje snaženia rozšíriť aj na onkologické ochorenie pankreasu, nachádzala som sa v životnej etape, kedy sa ma táto téma bytostne a bolestne týkala. Môj otec mal zhodou okolností duálny karcinóm. Hrubé črevo mu úspešne zoperovali, rakovina pankreasu bola v jeho prípade fatálna.  Na počesť a pamiatku môjho ocka Vladimíra Ondrejku, ale aj na podporu pacientov a ľudí, ktorí s nimi ich ochorenie zdieľajú, som prijala výzvu stať sa ambasádorkou boja proti rakovine pankreasu o.z. Europacolon Slovensko.

Viem, že by som sa rada zapojila aj keby som nemala túto osobnú skúsenosť. Mojou úlohou je pomáhať informovať o tomto ochorení, o možnostiach prevencie, ktoré sú zatiaľ veľmi chabé nielen u nás ale aj vo svete. Mobilizovať médiá, aktivizovať a podporovať pacientov, sprostredkúvať informácie, priamou aj nepriamou cestou pomáhať získať peniaze na prepotrebný výskum možností prevencie....

V poslednej fáze života môjho otca som trávila veľa času medzi pacientmi v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Paradoxne som práve na tomto mieste zažila veľa ľudskosti, súdržnosti, podpory, lásky, dokonca aj šťastia a radosti. Chcem vyjadriť úctu lekárom, sestričkám a ostatnému personálu a podporu pacientom, ich blízkym a dnes už mnohým pozostalým. Ak naše snaženie pomôže aspoň trošičku, určite má význam. A s tým do toho ideme.

 

MUDr. Miloš Bubán, internista-gastroenterológ, primár ŠAS

Riziko ochorenia sa zvyšuje vekom

Slovensko má vysoký výskyt rakoviny pankreasu. Riziko ochorenia sa jednak zvyšuje s vekom (najviac prípadov sa indikuje po 50. roku života) a častejšie sú to muži. K faktorom zvyšujúcim pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia patrí najmä fajčenie, chronický zápal pankreasu, alkohol, strava s vysokým obsahom tukov, obezita, cukrovka a výskyt tohto ochorenia v rodine.

Diagnostika je zhoršená najmä mnohými málo špecifickými príznakmi, ktoré sú plazivé, neraz ide iba o poruchy trávenia, nevoľnosť, plynatosť, stupňujúca sa únava, neskôr spojené s chudnutím, inokedy narastajúca intenzívna bolesť, ktorá vystreľuje do chrbta. Taktiež sa vyskytuje rozvoj alebo zhoršenie cukrovky a v niektorých prípadoch žltačka, svrbenie kože, tmavý moč, ílovitá stolica. Keď prichádza k diagnostike, niekedy už nie je možná ani chirurgická liečba.

Ale netreba sa vzdávať! Treba hľadať cestu k prevencii! Tu sa odporúča vyhýbať sanadmernému príjmu tukov, údenému mäsu, nefajčiť, nepiť alkohol. Naopak pomôcť by mohla strava s dostatkom ovocia a zeleniny s vysokým obsahom antioxidantov.

 

Združenie Europacolon Slovensko

Pomáháme pacientom s karcinómom pankreasu

Slovensko je žiaľ, druhé na svete vo výskyte rakoviny pankreasu. V súčasnosti u nás trpí týmto ochorením asi 1000 ľudí  a výskyt ochorenia v posledných rokoch stúpa. Pacientska  organizácia Europacolon Slovensko je členom Európskej platformy pre karcinóm pankreasu a od jej začiatku od r. 2014 sa podieľa  na vypracovaní stratégie boja s týmto závažným ochorením.

Rakovina pankreasu je mimoriadne zákerné ochorenie, ktoré sa väčšinou odhalí príliš neskoro, a žiaľ, doba prežívania je kruto krátka. Priemerne sa pacienti po diagnostikovaní dožívajú iba okolo 6 až 9 mesiacov, a jeho výskyt stále narastá. Televízna publicistka v oblasti zdravia a prezidentka pacientskeho združenia  Europacololon Slovensko Jana Pifflová Španková, upozorňuje: „ak sa nezlepší prevencia, diagnostika alebo liečba, predpokladá sa, že  do roku 2030 sa stane druhou najčastejšou príčinou smrti  na onkologické ochorenia. Ako zástupcovia pacientov sa odmietame zmieriť s tým, že v súvislosti s diagnózou zavládla skepsa a všeobecný pocit rezignácie. Bojovať môžeme najlepšie iba s tým, čo poznáme, avšak podľa celosvetového prieskumu až 60 %  ľudí nevie  "skoro nič" o rakovine pankreasu."

„Je teda najvyšší čas začať globálnu diskusiu“, pokračuje Jana Pifflová Španková: „musíme rozširovať informácie o chorobe a hľadať v nej nové riešenia. Úlohu zvrátiť túto situáciu máme všetci, preto sa naše združenie rozhodlo vstúpiť do európskej platformy pacientov a odborníkov, šíriť informácie, podporovať pacientov a napomáhať komunikácii medzi všetkými zúčastnenými. Myslíme si, a máme overené, že znalosti a informácie sú  jedným z našich najlepších nástrojov v boji proti rakovine. Tým, že poskytujeme informácie o chorobe a zvyšujeme povedomie  o jej vysoko nepriaznivých  dopadoch, chceme  napomôcť k zlepšeniu situácie   pacientov a ich rodín. Všímajme si 10 príznakov karcinómu pankreasu http://pankreas.europacolon.sk/, nechich majú na mysli aj praktickí lekári, hoci sú veľmi nešpecifické - nech myslia aj na túto možnosť, naučme sa ich a pamätajte na ne, ak sa objavia ťažkosti.