Kritickým obdobím je však čas gravidity a po pôrode. Tehotenstvo, pôrod a kojenie zmenia tvar tela, jeho kontúry a celkový súlad proporcií. Dôjde k zmenám rozloženia telesného tuku, ktorý je potom ťažké odbúrať iba samotným cvičením. V prípadoch, keď nie je možné prirodzeným spôsobom dosiahnuť želaný efekt, prichádza na rad plastická chirurgia. Často sa v našom zariadení stretávame s požiadavkou, kedy žena žiada niekoľko zmien a úprav naraz.

Čo je to popôrodná plastika

Ide o kombináciu procedúr plastickej chirurgie, smerujúcu k obnoveniu estetických proporcií ženského tela. Jedná sa o viacero operačných zákrokov počas jednej anestézy - podvihnutie prsníkov, plastika brušnej steny a liposukcia. Niekedy sa pridáva aj labioplastika – plastika malých pyskov ohanbia. Výhodou kombinácie zákrokov je skrátenie rekonvalescencie a nižšia cena. Kedy je zákrok vhodný Určite až po ustálení telesných zmien po pôrode a kojení, minimum je pol roka, optimálne rok a viac. Treba myslieť aj na ďalšie plánované materstvo. Ak žena plánuje ďalší pôrod, je dobré s niektorými zákrokmi počkať.

Čo je možné zmeniť

■ Plastika brucha - počas tehotenstva sa koža na bruchu vytiahne a po pôrode sa nie vždy vráti späť. Priame brušné svaly sa môžu rozostúpiť a brucho zostane vypuklé. Cieľom plastiky je napnutie kože, zmenšenie zásob tukov a spevnenie svalov, čím dosiahneme ploché bruško.

■ Prsia - cieľom je vrátiť prsiam po pôrode estetické proporcie. Možností je viac - augmentácia prsníkov vložením implantátu, posunutie dvorca s bradavkou, čím sa získa esteticky výhodnejšia poloha, využitie vlastného objemu tkaniva prsníka a jeho modelácia.

■ Liposukcia - výborná metóda na efektívne odstránenie depozitov tuku, ktoré nie je možné odbúrať. Nové metódy umožňujú vykonať ju rýchlejšie a efektívnejšie, s menšou pooperačnou bolesťou a menším opuchom.

■ Labioplastika – zvyčajne je to iba doplnok k uvedeným zákrokom. Upravujeme ňou tvar zväčšených malých pyskov ohanbia. Dĺžka a vážnosť celého zákroku je daná tým, koľko častí tela sa rieši naraz. Kombinovaný zákrok trvá 4-6 hodín. Výhoda je, že zákroky u nás vykonávajú dvaja plastickí chirurgovia naraz, čím skracujeme čas operácie. Pooperačná rekonvalescencia trvá zvyčajne 2-3 týždne. Zákroky prinášajú dlhodobý efekt a zmeny sú viditeľné hneď po jej skončení.